Když někam cestuje, bereme si sebou základní věci, které budeme potřebovat na dobu, kterou jsme mimo domov. Pochopitelně záleží na tom, jakým způsobem cestujeme, na jak dlouhou dobu a co tam budeme dělat. Poletíme-li letadlem, jsme omezeni velikosti zavazadla, které nám do letadla odbaví. Pokud letíme jen turistickou třídou, musíme se někdy vejít se všemi věcmi i jen do příručního zavazadla. Takto létají tzv. baťůžkáři, protože je to pro ně levný způsob cestování a co na tom, že mají na týden dvě trička.
Na dovolenou ale většinou letíme s možností vzít si sebou kufr a ten může vážit až 20 kg. Letíme-li na dovolenou k moři, kde potřebujeme jen plavky a boty do vody, je dvaceti kilové zavazadlo víc než dostačující.
Jiný problém nastává, pokud letíme do ciziny na poznávací dovolenou, kde budeme chodit po horách, začíná to být s obsahem kufru složitější. Kvalitní turistické boty, oblečení, ale třeba i turistické hůlky zaberou docela hodně místa. A co když letíme někam, kde bude zima a my vylétáváme z Čech uprostřed léta? To si nemůžete oblíknout zimní oblečení na sebe, abychom uvolnili místo v kufru. To už začínáme v kufru využívat každé místečko a učíme se hospodárně balit.
Někdy se nám do kufru musí vejít ještě i náš koníček. Takové fotoexpedice, to máte v kufru stativ a fotoaparáty s mnoha výměnnými objektivy.
Složitější to budou mít vášniví rybáři, i když i na ty výrobci myslí a nabízejí jim cestovní pruty https://www.mlsport.cz/cestovni-pruty/. A co teprve potápěči? Ti cestují i s neoprenem, potápěčskými ploutvemi, kyslíkovými přístroji a vše se musí nacpat do kufru nebo příručního zavazadla. Ať letíte k moři nebo za polární kruh, letadlo je nejrychlejší a nejbezpečnější způsob přepravy. Jen jsme omezení množstvím věcí, které si sebou můžeme do letadla vzít, a to jak objemem, tak i váhově.